Vlastnické vztahy

Poradna Realitního Ombudsmana

Váš text s maximální délkou 500 znaků.

Soused neoprávněně užívá můj pozemek, jak mu mám zabránit?

Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku, jehož část nedopatřením zabral oplocením původní majitel. Mám platný geometrický plán s vyznačením pozemku, včetně dotčené části, podle něhož jsem se stal koupí jeho vlastníkem, včetně té části za oplocením původního majitele. Nový majitel, po původním (došlo k prodeji) uznal mé právo k pozemku za oplocením, ale odmítá respektovat údaje z uvedného geometrického plánu. Odmítá mi v souladu s uvedeným geom.plánem pozemek celý vydat, ačkoli mám písemné, a matrikou ověřené prohlášení majitele, od něhož jsem pozemek zakoupil, že právě podle tohoto geometrického plánu z roku 1980, evidovaného katastrem nemovit. (uvádí rozhodné vzdálenosti s body a jejich způsob označení - roury - vše souhlasí) mi uvedený pozemek prodal. Vše je řádně evidováno na katastru nemovitostí, obvyklým způsobem. Stávající soused byl ihned, po jeho koupi, o stavu informován, nikdy nevydržel právo k mému majetku. Můžete mi doporučit optimální způsob řešení problému? Kromě uvedeného geometrického plánu jsou v místě zaměřeny pouze pozemky v mém majetku ( zaměření r.2002 ) Nový soused pozemky nabízí k prodeji, aniž by mi můj pozemek vydal, pokud bych věc neřešil, potíže by jen narůstaly. Děkuji za radu a přeji hezký den, Pavel Šimral

Dobrý den, případů, kdy v důsledku digitalizace pozemkových map bylo zjištěno, že hranice pozemků neodpovídají skutečnému stavu, markantně přibývá. Naštěstí právní řád tyto situace zná a nabízí varianty, jak je řešit. Na prvním místě je vždy rozumné hledat dohodu stran. Jednak se nalezením konsensu zmírní negativní dopady na sousedské vztahy, a především je to nejlevnější řešení. Je nutné se zamyslet i nad skutečností, zdali soused nebyl uveden při koupi v omyl a není proto nyní neochoten jednání. Pro dosažení dohody a zároveň přípravu pro případný soud, bych sousedovi zaslal doporučený dopis s výzvou k vydání neoprávněně užívané části pozemku a připojil bych důkazní materiál v podobě geometrického plánu. Zároveň bych nastavil dostatečně dlouhou lhůtu pro přeplocení. Pokud by toto první smírčí řešení nezabralo, zaslal bych druhou výzvu (tzv. předžalobní), kde bych souseda upozornil, že pokud nebude včas reagovat, budete nucen věc řešit soudně, což bude pro souseda znamenat nemalé náklady na soudní řízení a zároveň ho upozornit, že budete navíc požadovat bezdůvodné obohacení, které neoprávněným užíváním pozemku získal. Pokud se však ani poté nedohodnete, nezbyde Vám, než podat žalobu ne vyklizení nemovité věci (někdy též označována jako žaloba na vydání věci). Zde doporučuji asistenci občanskoprávního advokáta. Pokud soused nabízí k prodeji i Vaši část pozemku, pak je možné navíc podat žalobu tzv. negatorní, kdy soud nařídí sousedovi, aby svého protiprávního jednání zanechal. A to opět ponese náklady soudního řízení.     

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Soused chce koupit podíl na cestě k naší chatě podle předkupního práva, má na to nárok?

Dobrý den, pane doktore, prosila bych o Váš názor. Prodáváme chatu u Plzně, v takové osadě, která vznikla v šedesátých letech. Každý měl menší parcelu, na které jsme chatu svépomocí postavili. Středem osady vede cesta, která byla po revoluci převedena všem chatařům do spoluvlastnictví. Každý máme 1/12. Nyní mám na chatu kupce, ale makléř přišel s tím, že podíl na cestě chce koupit soused chatař, že má na ní předkupní právo a že mě zbyde pouze chata, kterou mám prý výrazně zlevnit. Je tento postup vůbec možný a kdo to vymyslel?? Děkuji za odpověď. Iveta Kafková  

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Co se týká zákonného předkupního práva, dovolím si v odpovědi nebýt stručný. Zákonné předkupní právo není ničím, co by náš právní řád neznal. Tento institut zmizel z občanského kodexu s účinností nového občanského zákoníku, přičemž do konce roku 2014 bylo možné uplatnit toto právo díky přechodnému ustanovení v zákoně. Pouhé tři roky absence normy tedy stačily zákonodárcům, aby se nechali přesvědčit, že právo, které lze jednoduše upravit smluvně, veřejnosti ke štěstí nepostačí. Zkrátka, že občan, a není to první případ, není schopen svá práva upravit svobodně, ale potřebuje k tomu zákonnou direktivu. Od nového roku tedy nabyl účinnosti zákon č. 460/2016 Sb., který novelizuje mimo jiné i ustanovení § 1124 a § 1125 občanského zákoníku. S účinností novely se však strhla hysterie a panika. Laická veřejnost se bojí znehodnocení majetku, ta odborná pak straší a hledá kličky, jak zákon obejít. Než se dostanu konkrétně k Vašemu případu, pokusím se o trochu jiný pohled, než jaký můžete nalézt v právních textech, či internetových diskusích. V těch narazíte prakticky na dva výkladové směry. Ten první, rigidní a nebojím se říci ustrašený vykládá zákonné předkupní právo jako přísné omezení vlastnického práva, které Vám přinejmenším přidělá mnoho starostí při prodeji spoluvlastnického podílu. Druhý směr pak zákon bagatelizuje, jako věc, která nic nového nepřináší a zbytečně se démonizuje. Domnívám se, že abychom se mohli přiklonit k jedné či druhé straně nebo se pokusit o vlastní výklad, je nutné nejdříve pochopit a poznat principy, které jsou s výkladem, a tedy i výkonem práva neoddělitelně spojeny. 

Abychom posoudili dopady zákona, musíme v první řadě znát motivaci zákonodárců k jeho schválení. Mimochodem, jednání o novele a znovuzavedení zákonného předkupního práva začala již v roce 2014, tedy krátce po účinnosti nového občanského zákona. Hlavní smysl spatřují navrhovatelé v ochraně tzv. „slabšího spoluvlastníka“, který jen těžko odolával tlaku spekulantů, kteří podíly na nemovitostech vykupovali s vidinou nabytí celé nemovitosti za nižší cenu. Dále v důvodové zprávě argumentovali, že: „Zákonné předkupní právo v našem právním řádu fungovalo několik desítek let, jedná se tak o osvědčený institut a uživatelé s ním počítají a spoléhají na něj. Jeho zrušení nepřineslo v životě spoluvlastníků žádné zlepšení, a naopak celou úpravu převodu spoluvlastnického podílu a vypořádání zkomplikovalo.“ Předkladatelé novely se tak zcela odklonili od liberálního principu autonomie vůle, na jehož základech je občanský kodex postaven. Třetím, dle mého názoru tím nejméně podstatným důvodem je pak zájem zcelovat a nikoli rozdrobovat spoluvlastnické podíly. Jak tedy z důvodové zprávy vyplývá, zájmem předkladatele byla do jisté míry dobrá vůle chránit vlastníky podílů a nikoli je omezovat. Proto i výklad zákona nelze hledat v represivní rovině, ba naopak v pozitivním smyslu práva.

Jsem přesvědčen, že případné soudy na toto téma budou důvody vzniku, účelu a smyslu zákona ve svých výrocích zohledňovat. A to právě s ohledem na relevantní právní principy zejména v případech, kdy výklad vede k absurdním situacím. Nezapomínejme dále, že smyslem legislativy je právo šetřit, nesvazovat ho iracionálními normami, které by narušovaly dosavadní pokojný stav. Posledním principem, který zmíním je zvyklost, že interpretace zákona nesmí vést k zásahům do nedotknutelnosti vlastnického práva a poškozování majetku.    

Co se týká Vašeho případu je zřejmé, že výklad, který nabízí protistrana a makléř porušuje vše výše uvedené. Tedy nejen výkladovou logiku, ale i interpretační principy a v neposlední řadě ústavou založená práva. Být na Vašem místě, držel bych se názoru, že předkupník skutečně může přednostně nemovitost získat, ale pouze jako funkční celek, tedy chatu včetně podílu na příjezdové cestě. Své tvrzení bych opřel o § 2149 odst. 2, věta druhá, občanského zákoníku, které stanoví, že: Prodávající může požadovat, aby předkupník koupil s věcí vše, co od ní nemůže být odděleno bez poškození. Samozřejmě je nutné zachovat procesní náležitosti uplatnění/vzdání se předkupního práva.

Závěrem omluvte rozvleklost mé odpovědi. Pokusil jsem se nastínit problematiku v širším slova smyslu tak, aby se v ní mohli zorientovat i další tazatelé, kteří každý den přibývají. Osobně doufám, že při výkladu zákona u soudů převáží zdravý rozum a nebude-li tomu tak, snad se v brzké době dočkáme praktičtější úpravy institutu zákonného předkupní práva.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Sousedka nám brání v přístupu k domu, jak se můžeme bránit?

Dobrý den, koupil jsem nemovitost a až o její koupi jsem zjistil, že příjezdová cesta k ní vede přes cizí pozemek a jeho majitelka mi vyhrožuje, že si ho oplotí a znemožní mi přístup do domu.. V kupní smlouvě na dům je uvedeno, že jsem se seznámil se stavem nemovitosti včetně přístupu k ní - to je vše o příjezdové cestě. Dům je zkolaudovaný, má číslo popisné. Byl jsem se ptát na stavebním úřadě a tam mi řekli, že dům je zkolaudován proto, že v době kolaudace patřili oba pozemky (můj i ten přes který vede přístupová cesta) jednomu majiteli a tudíž se příjezd neřešil. Dokonce mi řekli, že bych vůbec neměl v domě bydlet, protože porušuji zákon tím, že vstupuji na cizí pozemek. Majitelkou pozemku je dědička po původním vlastníkovi obou pozemků - jeden s domem kdysi darovala své vnučce, ta ho později i s domem prodala a druhý si ponechala ta dědička. Majitelka pozemku přes který jezdím nechce prodat jen jeho část, ale nutí mě, abych ho koupil celý za cca. 3.000.000,- Kč, které jednak nemám, pozemek mimo cesty nepotřebuji a navíc je v místě už asi 4 roky zákaz další stavební činnosti do odvolání. Dokázali byste mi poradit jak tuto situaci řešit? Jak dlouho by trvalo rozhodnutí soudem a mám šanci na to, že soud o přístupovou cestu vyhraji? Předem děkuji za radu. Martin Vacek

Dobrý den, pane Vacku. To je sice nepříjemná situace, nikoli však neřešitelná a už vůbec ne výjimečná. Přístupové cesty jsou často podstatou sporů, protože nabízejí vlastníkům možnosti, jak určitým způsobem téměř vydírat majitele nemovitosti, jež je na onen přístup odkázán. Jaké jsou tedy možnosti. Jakožto nejzazší, ale účinný se jeví onen soudní spor o zřízení tzv. nezbytné cesty (tento důležitý institut naleznete v ust. § 1029 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Nezbytnou cestu povoluje soud a to za určenou náhradu, která náleží osobě, přes jehož pozemek je nezbytná cesta zřízena. Druhou variantou je služebnost cesty (dříve věcné břemeno), zde je ovšem nutná dohoda stran. Služebnost cesty je plnohodnotný právní přístup, který nemůže být odepřen Vám, ani Vašim právním nástupcům. Méně známá možnost je pak tzv. vydržení služebnosti. Vydržení věcného práva k nemovitosti však vyžaduje splnění poměrně rigidních podmínek. V určitých případech by mohlo postačit určení existence veřejně přístupné účelové komunikace prostřednictvím silničního správního úřadu dané obce. V případě, že jsou splněny zákonné podmínky pro určení takové komunikace, obec ji ve správním řízení určí a ta pak plní účel cesty, který nemůže být svévolně mařen. Abyste dosáhl kýženého výsledku, je nutné, aby Váš konkrétní případ vyhodnotil zkušený advokát.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Obtěžuje mě elektrické vedení přes můj pozemek, co s tím?

Dobrý den, v. p. doktore. Omlouvám se, že Vás obtěžuji tímto e-mailem. Dovoluji si obrátit se na Vás s jedním dotazem. Před pár lety jsem koupila nemovitost. Z protějšího domu vede kabel elektrického vedení k betonovému sloupu elektrického vedení, který je umístěný na parcele souseda, k dodávce elektřiny pouze pro tohoto souseda. Protože je sloup umístěný těsně u mého plotu, vede kabel vzduchem pouze přes moji zahradu. Tento kabel je dost silný v průměru (cca před měsícem dávali nový, posilovali distribuční soustavu) a vadí mně. Vadí mně při pohledu z okna, vadí mně, že na tomto kabelu sedí hrdličky (a jiní ptáci) a pouští trus na moje květiny a borůvkové keře, takže je vše trusem znečištěné. Chtěla bych se Vás, v. p. doktore zeptat, jestli neexistuje nějaký zákon, podle kterého bych mohla žádat přemístění sloupu elektrického vedení tak, aby nešel kabel přes moji zahradu.

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem Smetanová

Dobrý den, proto, abych Vám dovedl hodnověrně odpovědět bych potřeboval znát více detailů Vašeho problému. Vše se odvíjí od skutečnosti, na základě jakého právního titulu je kabel přes Váš pozemek veden. Máte-li zřízeno věcné břemeno pro vlastníka distribuční sítě, pak pravděpodobně se stížností neuspějete a v boji s ptactvem budete muset využít jiné (legální) metody. Naopak, není-li pro vedení sítě přes Váš pozemek žádný právní důvod, pak žádejte vlastníka sítě o přemístění vedení z důvodu narušení Vašeho vlastnického práva. 

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Soused se nechce dohodnout na posunutí plotu, Jak mám postupovat?

Dobry den.Moji otazkou je spor se sousedem ohledne casti pozemku za ktery moje rodina dosud plati dan a doufa ze se ji podari jednou ziskat jej zpet.Problem zacal pred lety kdy otec babicky prenechal babicce nemovitost i s pozemkem a jeji nevlastni sestra zde mela pravo na doziti.pred timto domem se nachazela mala predzahradka sousedici s domem ktery si zakoupil druhy majitel.Po nejakem case si posunul plot smerem do zminene zahradky a kdyz to snim babicka resila aby sjednal napravu rekl ji ze ten kus mu babicina nevlastni sestra prodala,coz se stat nemohlo jelikoz na prodej nemela narok a nebyla provedena ani zadna zmena v katastru a soused neprokazal zadny papir.Kdyz se tento spor resil a babicka ho neustale oslovovala nebylo mozne se dohodnout a po babiccine smrti nebylo nic vyreseno ackoli v katastru neustale nas pozemek byl beze zmen ale to souseda neodradilo uzivat pozemek dal.Dum i s pozemky zdedila maminka a ta se nekolikrat podobrem snazila se sousedem take domluvit ale bez uspechu.nyni dum obyvam ja jeji syn s pritelkyni a rozhodl jsem se nechat opet hranici vymerit zavest do registru a sousedovy opet ukazal,nacez prisel s tim ze on nic neukradl a ze to tak koupil i se svim domem.nyni chci vytycit i presne body hranice zahradky a opet ji uzivat tak jako drive muj praded a chci se zeptat jak muzu nadale postupovat v tomto sporu ktery se pro mou rodinu tahne bezmala tricet let bezvýsledne.Dekuji za odpověď.

Dobrý den, podstatou určení, na čí straně je právo, je skutečnost, zdali lze objektivně zjistit hranici pozemku. Pokud ano, např. geodetickým zaměřením a porovnáním se stavem zapsaným v katastru, pak se nejedná o spor o hranici pozemku, tedy ani o to, kudy vede plot, ale o spor o vlastnictví. V takovém případě, nelze-li věc řešit nesporně se sousedem dohodou, přichází na řadu občanskoprávní žaloba o určení vlastnictví, příp. o vyklizení přesně určené části pozemku. Tvrzení, že soused věc takto nabyl neobstojí, protože nikdo nemůže zcizit více práv, než opravdu má. Tudíž byl pravděpodobně předchozím vlastníkem uveden v omyl, přičemž se může domáhat náhrady škody.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Rodinná domácnost – ochrana rodiny nebo kolize práva s praxí?

Dobrý den, uzavírám v těchto dnech smlouvu kupní, kdy prodávám svůj byt, který jsem již před 20 lety zdědila po matce. Kupující si bere hypotéku a banka požaduje, aby zástavní smlouvu podepsal i můj manžel, se kterým ovšem nežiji a nemáme právě dobré vztahy. Můžete mi vysvětlit, proč toto banka požaduje, když vlastníkem bytu jsem pouze já? Děkuji S. Zachariášová

 

Dobrý den, narazila jste na poměrně zásadní problematiku, kterou do života uvedl v roce 2014 nový kodex občanského práva (OZ). Jedná se o ustanovení obecně nazývané jako „rodinná domácnost“ a konkrétně ho naleznete v § 747 OZ. Toto ustanovení je klasickou ukázkou legislativní kolize, kdy autoři zákona ve snaze vtěsnat do kodexu občanského práva maximum ušlechtilých institutů chránících osoby slabší (spotřebitele) či vyšší společenské zájmy (rodinu) pozapomněli, jaký bude mít tato snaha dopad do běžné praxe či právní jistoty osob, jež na takové ochranné instrumenty narazí. Vzniklo tak ustanovení o omezení dispozice s bytem a domem, které umožňuje osobě, jež nedisponuje žádným věcně právním ani obligačním titulem, zamezit svobodnému nakládání s vlastnictvím jiného. Jedná se o novinku v českém právním řádu, konkrétně o transpozici doporučení EU. Ve skutečnosti jde dle mého názoru o nepochopitelnou ingerenci do základního principu a obsahu pojmu vlastnictví – tedy práva s věcí nakládat. Ustanovení § 747 však toto primární a Ústavou ČR zaručené právo popírá. Dává tak třetím osobám do rukou zbraň, jak vlastníka omezit ve výkonu jeho nezadatelného práva, či již učiněné právní jednání zneplatnit.

Klíčem k pochopení problému je výklad pojmu rodinná domácnost, kdy, ač zákonná definice chybí, lze výkladem několika ustanovení, která pojem užívají, dovodit, že se jedná o byt či dům, který slouží manželům či jejich rodině k bydlení, jež je tvořeno souborem movitých věcí, sloužících k životním potřebám rodiny a jejích členů. Jedná-li se o rodinnou domácnost, nelze bez souhlasu člena takové domácnosti předmětnou nemovitost zcizit či jinak zatížit na úkor člena domácnosti. Problém nastává v okamžiku, kdy se toto omezení vlastnického práva dotkne třetí osoby, nejčastěji kupujícího, který nemovitost od výlučného vlastníka nabývá do vlastnictví. Kupující nemá žádnou možnost ověřit, zdali předmět převodu není zároveň rodinnou domácností. Tento status není zapisován do veřejného seznamu (katastr nemovitostí). Jedinou možností je tak vyloučit možné omezení vlastnického práva jednostranným písemným souhlasem manžela – nevlastníka, že druhý manžel – vlastník může se svou nemovitostí volně nakládat, neb tato není předmětem rodinné domácnosti.

Problém v aktuální praxi nastává ve dvou rovinách. V prvním případě v okamžiku, kdy vlastník o takové povinnosti neví a zcizí či zatíží svůj majetek bez souhlasu manžela – nevlastníka. Vystavuje se tak nevědomky riziku neplatnosti právního jednání. V druhé rovině, a to je i Váš případ, vlastník o takovém omezení ví, nicméně z různých důvodů nelze souhlasné stanovisko od manžela – nevlastníka získat. Právě institut rodinné domácnosti zakomponovaly do svých zástavních smluv i bankovní domy, které rigidně požadují po prodávajícím, tj. po zástavci, aby zajistil také podpis druhého manžela, a to i v případě pravomocného rozvodu či podílového zúžení společného jmění manželů.

Z výše uvedeného vyplývá, že možných řešení bez účasti manžela příliš není. Nabízí se snad jen varianta posunout uzavření zástavní smlouvy až po podpisu smlouvy kupní, kdy zástavcem bude již pouze kupující a Vašeho manžela by se tedy podpis netýkal. Zde se ovšem vystavujete riziku, že kupní cena nebude složena u nezávislého subjektu (notář, advokát) již v okamžiku podpisu smlouvy kupní, ale až několik dní poté. A to není zrovna bezpečný postup. Zároveň se ale tímto postupem nevyhnete riziku možného napadení platnosti smlouvy ze strany manžela. Byť jde o teoretické riziko, nelze ho pominout.

Je zřejmé, že pokud nedojde při novelizaci OZ k úpravě výše uvedeného problému, může být tzv. rodinná domácnost prostředkem k bezprecedentnímu krácení výlučných vlastnických práv ze strany osoby, která k předmětné nemovitosti nikdy neměla žádný právní titul. Setkal jsem se i se situací, kdy si byl manžel svého práva plně vědom a obstrukcí zamezil podpisu kupní smlouvy do doby, kdy byly vyrovnány jejich vzájemné majetkové závazky. Ale o zneužití práva raději až někdy příště.  

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil - realitní právník & zapsaný mediátor

Soused nám úmyslně kazí prodej, co s tím?

Dobrý den. Chceme prodat pacelu, která je určená ke stavbě RD. Jedná se o oplocenou zahradu se stodolou, vodou a elektřinou. Prodáváme ji už poměrně dlouho. Je zde problém se sousedem, který pokaždé, když přijdou zájemci vyjde ven ze svého domu a rozmlouvá jim koupi. Haní naší nemovitost, že je špatně zaměřená (nechali jsme to zaměřit geodetama), že nám nechal odpojit elektřinu (což je nesmysl), že je to problémová parcela. Pokaždé potencionálním kupcům strká různé papírky, kde je napsáno jeho číslo a email, že si potřebuje s nima promluvit. Už několikrát nám zájemci říkali, že je evidentní, že soused chce bydlet v okolí sám, že tam nikoho nechce. Lze se nějak bránit? Maří nám prodej. Je to kverulant. Vadí mu různé věci. Např. když jsme chtěli postavit RD projekt byl schválen začal se zlobit a říkat, že se mu znehodnotí jeho stavba, když tam postavíme nový dům a podobné výmluvy... Raději jsme postavili jinde a tuto parcelu chceme prodat. Děkuji za radu. S pozdravem Vrabcová

Dobrý den, již jsem zde podobné dotazy zodpovídal. Je nutné si uvědomit, že jakékoli zásahy, byť pouze slovní, do vlastnického práva jiného, mohou být postiženy náhradou způsobené škody. Tedy, je-li jednání určité osoby prokazatelně natolik intenzivní, že Vám působí újmu, například v podobě odrazení zájemců o koupi, pak lze jistě podat k občanskoprávnímu soudu žalobu zápůrčí neboli negatorní, kdy soud nařídí, aby škůdce svého protiprávního jednání (obtěžování) zanechal, a případně rozhodne o náhradě prokazatelně způsobené škody. Na Vašem místě bych shromáždil důkazní materiál, tedy zejména svědectví osob zajímajících se o koupi, vyčíslil škodu, která mohla vzniknout například tím, že jste museli platit náklady spojené s pozemkem, který již mohl být dávno prodaný, a poté zašlete sousedovi předžalobní výzvu k upuštění od protiprávního jednání. Nezanechá-li obtěžování, bez váhání podejte žalobu k soudu.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil