Poradna Realitního Ombudsmana

Váš text s maximální délkou 500 znaků.

Soused neoprávněně užívá můj pozemek, jak mu mám zabránit?

Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku, jehož část nedopatřením zabral oplocením původní majitel. Mám platný geometrický plán s vyznačením pozemku, včetně dotčené části, podle něhož jsem se stal koupí jeho vlastníkem, včetně té části za oplocením původního majitele. Nový majitel, po původním (došlo k prodeji) uznal mé právo k pozemku za oplocením, ale odmítá respektovat údaje z uvedného geometrického plánu. Odmítá mi v souladu s uvedeným geom.plánem pozemek celý vydat, ačkoli mám písemné, a matrikou ověřené prohlášení majitele, od něhož jsem pozemek zakoupil, že právě podle tohoto geometrického plánu z roku 1980, evidovaného katastrem nemovit. (uvádí rozhodné vzdálenosti s body a jejich způsob označení - roury - vše souhlasí) mi uvedený pozemek prodal. Vše je řádně evidováno na katastru nemovitostí, obvyklým způsobem. Stávající soused byl ihned, po jeho koupi, o stavu informován, nikdy nevydržel právo k mému majetku. Můžete mi doporučit optimální způsob řešení problému? Kromě uvedeného geometrického plánu jsou v místě zaměřeny pouze pozemky v mém majetku ( zaměření r.2002 ) Nový soused pozemky nabízí k prodeji, aniž by mi můj pozemek vydal, pokud bych věc neřešil, potíže by jen narůstaly. Děkuji za radu a přeji hezký den, Pavel Šimral

Dobrý den, případů, kdy v důsledku digitalizace pozemkových map bylo zjištěno, že hranice pozemků neodpovídají skutečnému stavu, markantně přibývá. Naštěstí právní řád tyto situace zná a nabízí varianty, jak je řešit. Na prvním místě je vždy rozumné hledat dohodu stran. Jednak se nalezením konsensu zmírní negativní dopady na sousedské vztahy, a především je to nejlevnější řešení. Je nutné se zamyslet i nad skutečností, zdali soused nebyl uveden při koupi v omyl a není proto nyní neochoten jednání. Pro dosažení dohody a zároveň přípravu pro případný soud, bych sousedovi zaslal doporučený dopis s výzvou k vydání neoprávněně užívané části pozemku a připojil bych důkazní materiál v podobě geometrického plánu. Zároveň bych nastavil dostatečně dlouhou lhůtu pro přeplocení. Pokud by toto první smírčí řešení nezabralo, zaslal bych druhou výzvu (tzv. předžalobní), kde bych souseda upozornil, že pokud nebude včas reagovat, budete nucen věc řešit soudně, což bude pro souseda znamenat nemalé náklady na soudní řízení a zároveň ho upozornit, že budete navíc požadovat bezdůvodné obohacení, které neoprávněným užíváním pozemku získal. Pokud se však ani poté nedohodnete, nezbyde Vám, než podat žalobu ne vyklizení nemovité věci (někdy též označována jako žaloba na vydání věci). Zde doporučuji asistenci občanskoprávního advokáta. Pokud soused nabízí k prodeji i Vaši část pozemku, pak je možné navíc podat žalobu tzv. negatorní, kdy soud nařídí sousedovi, aby svého protiprávního jednání zanechal. A to opět ponese náklady soudního řízení.     

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Soused chce koupit podíl na cestě k naší chatě podle předkupního práva, má na to nárok?

Dobrý den, pane doktore, prosila bych o Váš názor. Prodáváme chatu u Plzně, v takové osadě, která vznikla v šedesátých letech. Každý měl menší parcelu, na které jsme chatu svépomocí postavili. Středem osady vede cesta, která byla po revoluci převedena všem chatařům do spoluvlastnictví. Každý máme 1/12. Nyní mám na chatu kupce, ale makléř přišel s tím, že podíl na cestě chce koupit soused chatař, že má na ní předkupní právo a že mě zbyde pouze chata, kterou mám prý výrazně zlevnit. Je tento postup vůbec možný a kdo to vymyslel?? Děkuji za odpověď. Iveta Kafková  

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Co se týká zákonného předkupního práva, dovolím si v odpovědi nebýt stručný. Zákonné předkupní právo není ničím, co by náš právní řád neznal. Tento institut zmizel z občanského kodexu s účinností nového občanského zákoníku, přičemž do konce roku 2014 bylo možné uplatnit toto právo díky přechodnému ustanovení v zákoně. Pouhé tři roky absence normy tedy stačily zákonodárcům, aby se nechali přesvědčit, že právo, které lze jednoduše upravit smluvně, veřejnosti ke štěstí nepostačí. Zkrátka, že občan, a není to první případ, není schopen svá práva upravit svobodně, ale potřebuje k tomu zákonnou direktivu. Od nového roku tedy nabyl účinnosti zákon č. 460/2016 Sb., který novelizuje mimo jiné i ustanovení § 1124 a § 1125 občanského zákoníku. S účinností novely se však strhla hysterie a panika. Laická veřejnost se bojí znehodnocení majetku, ta odborná pak straší a hledá kličky, jak zákon obejít. Než se dostanu konkrétně k Vašemu případu, pokusím se o trochu jiný pohled, než jaký můžete nalézt v právních textech, či internetových diskusích. V těch narazíte prakticky na dva výkladové směry. Ten první, rigidní a nebojím se říci ustrašený vykládá zákonné předkupní právo jako přísné omezení vlastnického práva, které Vám přinejmenším přidělá mnoho starostí při prodeji spoluvlastnického podílu. Druhý směr pak zákon bagatelizuje, jako věc, která nic nového nepřináší a zbytečně se démonizuje. Domnívám se, že abychom se mohli přiklonit k jedné či druhé straně nebo se pokusit o vlastní výklad, je nutné nejdříve pochopit a poznat principy, které jsou s výkladem, a tedy i výkonem práva neoddělitelně spojeny. 

Abychom posoudili dopady zákona, musíme v první řadě znát motivaci zákonodárců k jeho schválení. Mimochodem, jednání o novele a znovuzavedení zákonného předkupního práva začala již v roce 2014, tedy krátce po účinnosti nového občanského zákona. Hlavní smysl spatřují navrhovatelé v ochraně tzv. „slabšího spoluvlastníka“, který jen těžko odolával tlaku spekulantů, kteří podíly na nemovitostech vykupovali s vidinou nabytí celé nemovitosti za nižší cenu. Dále v důvodové zprávě argumentovali, že: „Zákonné předkupní právo v našem právním řádu fungovalo několik desítek let, jedná se tak o osvědčený institut a uživatelé s ním počítají a spoléhají na něj. Jeho zrušení nepřineslo v životě spoluvlastníků žádné zlepšení, a naopak celou úpravu převodu spoluvlastnického podílu a vypořádání zkomplikovalo.“ Předkladatelé novely se tak zcela odklonili od liberálního principu autonomie vůle, na jehož základech je občanský kodex postaven. Třetím, dle mého názoru tím nejméně podstatným důvodem je pak zájem zcelovat a nikoli rozdrobovat spoluvlastnické podíly. Jak tedy z důvodové zprávy vyplývá, zájmem předkladatele byla do jisté míry dobrá vůle chránit vlastníky podílů a nikoli je omezovat. Proto i výklad zákona nelze hledat v represivní rovině, ba naopak v pozitivním smyslu práva.

Jsem přesvědčen, že případné soudy na toto téma budou důvody vzniku, účelu a smyslu zákona ve svých výrocích zohledňovat. A to právě s ohledem na relevantní právní principy zejména v případech, kdy výklad vede k absurdním situacím. Nezapomínejme dále, že smyslem legislativy je právo šetřit, nesvazovat ho iracionálními normami, které by narušovaly dosavadní pokojný stav. Posledním principem, který zmíním je zvyklost, že interpretace zákona nesmí vést k zásahům do nedotknutelnosti vlastnického práva a poškozování majetku.    

Co se týká Vašeho případu je zřejmé, že výklad, který nabízí protistrana a makléř porušuje vše výše uvedené. Tedy nejen výkladovou logiku, ale i interpretační principy a v neposlední řadě ústavou založená práva. Být na Vašem místě, držel bych se názoru, že předkupník skutečně může přednostně nemovitost získat, ale pouze jako funkční celek, tedy chatu včetně podílu na příjezdové cestě. Své tvrzení bych opřel o § 2149 odst. 2, věta druhá, občanského zákoníku, které stanoví, že: Prodávající může požadovat, aby předkupník koupil s věcí vše, co od ní nemůže být odděleno bez poškození. Samozřejmě je nutné zachovat procesní náležitosti uplatnění/vzdání se předkupního práva.

Závěrem omluvte rozvleklost mé odpovědi. Pokusil jsem se nastínit problematiku v širším slova smyslu tak, aby se v ní mohli zorientovat i další tazatelé, kteří každý den přibývají. Osobně doufám, že při výkladu zákona u soudů převáží zdravý rozum a nebude-li tomu tak, snad se v brzké době dočkáme praktičtější úpravy institutu zákonného předkupní práva.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Majitel prodává byt a chce nás vypovědět z nájmu, jak se bránit?

Dobrý den, v jakých případech může pronajímatel vypovědět smlouvu na dobu určitou s tříměsíční výpovědní lhůtou před skončením nájemní doby? Máme smlouvu na rok, po pěti měsících jsme byli kontaktováni na základě ukončení smlouvy, majitel chce byt prodat. Zároveň mě zajímá, zda jsme povinni poskytnout realitní kanceláři fotografie bytu, třebaže si nepřejeme, aby bylo foceno naše vybavení a soukromý majetek. Posledním dotazem je, zda máme právo trvat na naší přítomnosti během prohlídek bytu nebo jsme povinni zpřístupnit být i během naší nepřítomnosti.

Předem Vám velmi děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne, Kateřina K.

Dobrý den, prodej pronajaté nemovitosti jistě není důvod k jednostranné výpovědi. Tyto důvody upravuje občanský zákoník.

Jsou jimi konkrétně tyto:

a)  poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,

b)  je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův předmět nájmu, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,

c) má-li být Předmět nájmu vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s předmětem nájmu nebo domem, ve kterém se nachází, naložit tak, že předmět nájmu nebude možné vůbec užívat, nebo

d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

Poruší-li nájemce svou povinnost zvlášť závažným způsobem, má pronajímatel právo vypovědět nájem bez výpovědní doby a požadovat, aby mu nájemce bez zbytečného odkladu předmět nájmu odevzdal. Nájemce porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem, zejména:

a) je-li i přes upozornění pronajímatele v prodlení s platbou nájemného či záloh na služby a tuto dlužnou platbu v náhradní, pronajímatelem stanovené lhůtě neuhradí,

b) poškozuje-li předmět nájmu nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem,

c) způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí,

d) užívá-li neoprávněně předmět nájmu jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.

Co se týká poskytnutí fotografií či prohlídky bytu. Fotografie jistě poskytovat nikomu nemusíte. Prohlídky pak upravuje § 2233 obč. zák. takto: „V době tří měsíců před skončením nájmu, je-li stranám den skončení nájmu znám, umožní nájemce věci, která má být znovu pronajata, zájemci o nájem přístup k věci v nezbytném rozsahu za účelem prohlídky v přítomnosti nájemce a pronajímatele; pronajímatel oznámí nájemci návštěvu v přiměřené době předem.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Sousedka nám brání v přístupu k domu, jak se můžeme bránit?

Dobrý den, koupil jsem nemovitost a až o její koupi jsem zjistil, že příjezdová cesta k ní vede přes cizí pozemek a jeho majitelka mi vyhrožuje, že si ho oplotí a znemožní mi přístup do domu.. V kupní smlouvě na dům je uvedeno, že jsem se seznámil se stavem nemovitosti včetně přístupu k ní - to je vše o příjezdové cestě. Dům je zkolaudovaný, má číslo popisné. Byl jsem se ptát na stavebním úřadě a tam mi řekli, že dům je zkolaudován proto, že v době kolaudace patřili oba pozemky (můj i ten přes který vede přístupová cesta) jednomu majiteli a tudíž se příjezd neřešil. Dokonce mi řekli, že bych vůbec neměl v domě bydlet, protože porušuji zákon tím, že vstupuji na cizí pozemek. Majitelkou pozemku je dědička po původním vlastníkovi obou pozemků - jeden s domem kdysi darovala své vnučce, ta ho později i s domem prodala a druhý si ponechala ta dědička. Majitelka pozemku přes který jezdím nechce prodat jen jeho část, ale nutí mě, abych ho koupil celý za cca. 3.000.000,- Kč, které jednak nemám, pozemek mimo cesty nepotřebuji a navíc je v místě už asi 4 roky zákaz další stavební činnosti do odvolání. Dokázali byste mi poradit jak tuto situaci řešit? Jak dlouho by trvalo rozhodnutí soudem a mám šanci na to, že soud o přístupovou cestu vyhraji? Předem děkuji za radu. Martin Vacek

Dobrý den, pane Vacku. To je sice nepříjemná situace, nikoli však neřešitelná a už vůbec ne výjimečná. Přístupové cesty jsou často podstatou sporů, protože nabízejí vlastníkům možnosti, jak určitým způsobem téměř vydírat majitele nemovitosti, jež je na onen přístup odkázán. Jaké jsou tedy možnosti. Jakožto nejzazší, ale účinný se jeví onen soudní spor o zřízení tzv. nezbytné cesty (tento důležitý institut naleznete v ust. § 1029 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Nezbytnou cestu povoluje soud a to za určenou náhradu, která náleží osobě, přes jehož pozemek je nezbytná cesta zřízena. Druhou variantou je služebnost cesty (dříve věcné břemeno), zde je ovšem nutná dohoda stran. Služebnost cesty je plnohodnotný právní přístup, který nemůže být odepřen Vám, ani Vašim právním nástupcům. Méně známá možnost je pak tzv. vydržení služebnosti. Vydržení věcného práva k nemovitosti však vyžaduje splnění poměrně rigidních podmínek. V určitých případech by mohlo postačit určení existence veřejně přístupné účelové komunikace prostřednictvím silničního správního úřadu dané obce. V případě, že jsou splněny zákonné podmínky pro určení takové komunikace, obec ji ve správním řízení určí a ta pak plní účel cesty, který nemůže být svévolně mařen. Abyste dosáhl kýženého výsledku, je nutné, aby Váš konkrétní případ vyhodnotil zkušený advokát.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Pronajímatel nechce vrátit kauci, jak mám postupovat?

Dobrý den, prosím o radu. Ve smlouvě nájmu mám uvedenou dobu určitou na jeden rok s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Před uplynutím 1 roku jsem dala písemně výpověď bytu 2 měsíce předem. V kauci stojí, že celá výše kauce propadá ve prospěch pronajímatele v případě nedodržení doby nájmu. Majitel mi kauci nechce vrátit, že jsem tuto dobu nedodržela a předčasně jsem ukončila dobu nájmu. Já jsem ale dala výpovědní dobu 2 měsíce. Náleží mi tedy kauce anebo ne? Předem děkuji za reakci.

Dobrý den, Vaše otázka se dotýká více, poměrně frekventovaných problému najednou. Pokusím se je objasnit postupně. V první řadě jsou smlouvy na dobu určitou uzavírány právě proto, aby obě strany měli vysokou míru jistoty, že po určitou dobu bude nájemce hradit nájem a pronajímatel ponechá nájemce v bytě. Zvláštní ujednání o předčasné (jednostranné) výpovědi jsou časté, a pokud s nimi strany nemají problém, pak je lze ve smlouvě sjednat. Nelze však takové ujednání zároveň omezovat možnou sankcí. To jde jaksi proti smyslu konsensu nalezenému v nájemní smlouvě. Není možné, aby jedna strana souhlasila s určitou rozvazovací podmínkou závazkového vztahu, ale zároveň trestala její případné využití. A navíc, s účinností nového občanského zákoníku jsou veškeré smluvní pokuty v nájemních vztazích vyloučené a tedy i neplatné a to nehledě na dobu, kdy jste nájemní smlouvu uzavřela. Lze tedy s určitostí říci, že kauce musí být po skončení nájemního vztahu vyúčtována, případně celá vrácena nájemci.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Makléřka vyhrožuje protokolem o prohlídce, jak se mohu bránit?

Dobrý den, byl jsem s přítelkyní na prohlídce bytu. Byt nabízela realitní kancelář za 2060000 Kč. Po prohlídce mi byl dán k podepsání protokol o prohlídce. Ten jsem podepsal. Druhý den jsem ten samý byt našel o 70 tisíc levněji. Nabízela ho sama majitelka. Realitní makléř se dozvěděl, že ho chci obejít a začal mi vyhrožovat právě tímto protokolem. V něm se uvádí: že bez vědomí zprostředkovatele neudělám žádné kroky, které by vedly k uzavření smlouvy mnou ani osobě mě blízkou nebo mnou zplnomocněnou. A že jsem si vědom toho, že pokud toto poruším, tak mě zprostředkovatel zažádá o náhradu škody, která mu tímto vznikla. Majitelka s RK nemá uzavřenou žádnou smlouvu. Paní z RK mi píše toto: Pohlídám si katastr nemovitosti a jakmile budu uveden jako vlastník tak mnou podepsaný protokol o prohlídce předá právnímu oddělení. Byt nekupuji ani já, ale byl by napsán na mou přítelkyni se kterou se chci ale v budoucnu oženit. Má RK vůbec právo na toto jednání a pokud se mi ozve jejich právní oddělení mají nárok si účtovat nějakou smluvní pokutu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem MP

Dobrý den, tzv. protokoly o prohlídce patří, žel bohu, k nejvíce diskutovaným praktikám realitních kanceláří. Tyto dokumenty můžeme rozdělit do dvou skupin podle svého určení. V té první se jedná o dokument, který má v první řadě chránit prodávajícího a má čistě evidenční charakter. Tedy neobsahuje nic jiného než jméno a kontaktní údaje zájemce, specifikaci navštívené nemovitosti a datum a čas prohlídky. A samozřejmě souhlas se zpracováním osobních údajů. Makléř tím eviduje pro prodávajícího všechny zájemce a zároveň je preventivně zajištěn v případech sporů o škodě na nemovitosti či sporech o nároku na provizi. Zájemce by se takovému dokumentu neměl divit, přeci jenom vstupuje do soukromých prostor, které mohou obsahovat hodnotný majetek prodávajícího. Podpis na takto upraveném protokolu je tedy na místě.

Bohužel se osobně setkávám spíše se spory o platnost protokolu o prohlídce, který se velmi podobá Vašemu případu. Tedy s dokumentem, který zastírá svůj pravý smysl. Byť jistě nese také znaky evidence, jsou v něm nad rámec toho obsažena i závazková ustanovení. Nejčastěji se jedná o závazek uhradit provizi či smluvní pokutu v případě koupě navštívené nemovitosti bez účasti zprostředkovatele. Tím okamžikem se však celý dokument přesouvá do obligačního práva, konkrétně do formy písemné zprostředkovatelské smlouvy, kdy na jedné straně stojí zájemce o uzavření kupní smlouvy a na druhé straně zprostředkovatel tohoto obchodu. Není totiž podstatné, jak se onen dokument nazývá, nýbrž jaká práva a povinnosti stanovuje. Důvodů, proč makléř uzavírá tento druh závazkového vztahu může být více. Nejčastější motivací je však zajištění klienta v případech, kdy makléř nemá uzavřenou zprostředkovatelskou smlouvu s prodávajícím a hrozí tak, že by zájemce mohl nemovitost koupit bez jeho účasti či přes jinou realitní kancelář, která bude nemovitost nabízet levněji. Nechci zde zobecňovat platnost, a tedy i vymahatelnost takového právního jednání bez znalosti konkrétní smlouvy/protokolu. Lze se však domnívat, že splňuje-li smlouva podstatné náležitosti požadované pro tento tip závazkového vztahu a neodporuje-li například výší smluvní pokuty dobrým mravům, pak na ni lze nahlížet jako na smlouvu platnou.

A co s tím? Je-li, jak píši, taková smlouva platná, pak se bezesporu jedná o spotřebitelský vztah se všemi omezeními, které zákon pro tyto účely stanoví. Je logické, že tzv. protokoly o prohlídce se podepisují přímo v navštívených nemovitostech, případně na ulici před samotnou prohlídkou. Tím se však odsuzují k závazkovému jednání uzavřenému mimo prostory obvyklé k podnikání. Od takto uzavřené smlouvy lze odstoupit ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy/podpisu protokolu. Makléř navíc musí o právu na odstoupení od smlouvy zájemce náležitě poučit. Tedy písemně v textu protokolu, rozhodně nestačí poučení ústní. Pokud text protokolu poučení o právu odstoupit neobsahuje, lhůta k odstoupení se prodlužuje o rok, tedy na 1 rok a 14 dnů.

Závěrem si dovolím shrnutí. Jak vidno z výše uvedeného, můžete narazit na různé dokumenty, které byť se tváří nevinně, skrývají riziko vysokých sankcí. Proto se jakýmkoli podpisům na ulici raději vyhýbejte. A pokud už máte tzv. protokol o prohlídce uzavřít, vyžádejte si jeho návrh již před prohlídkou. Solidní a profesionální makléř s tím jistě nebude mít problém.

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

Obtěžuje mě elektrické vedení přes můj pozemek, co s tím?

Dobrý den, v. p. doktore. Omlouvám se, že Vás obtěžuji tímto e-mailem. Dovoluji si obrátit se na Vás s jedním dotazem. Před pár lety jsem koupila nemovitost. Z protějšího domu vede kabel elektrického vedení k betonovému sloupu elektrického vedení, který je umístěný na parcele souseda, k dodávce elektřiny pouze pro tohoto souseda. Protože je sloup umístěný těsně u mého plotu, vede kabel vzduchem pouze přes moji zahradu. Tento kabel je dost silný v průměru (cca před měsícem dávali nový, posilovali distribuční soustavu) a vadí mně. Vadí mně při pohledu z okna, vadí mně, že na tomto kabelu sedí hrdličky (a jiní ptáci) a pouští trus na moje květiny a borůvkové keře, takže je vše trusem znečištěné. Chtěla bych se Vás, v. p. doktore zeptat, jestli neexistuje nějaký zákon, podle kterého bych mohla žádat přemístění sloupu elektrického vedení tak, aby nešel kabel přes moji zahradu.

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem Smetanová

Dobrý den, proto, abych Vám dovedl hodnověrně odpovědět bych potřeboval znát více detailů Vašeho problému. Vše se odvíjí od skutečnosti, na základě jakého právního titulu je kabel přes Váš pozemek veden. Máte-li zřízeno věcné břemeno pro vlastníka distribuční sítě, pak pravděpodobně se stížností neuspějete a v boji s ptactvem budete muset využít jiné (legální) metody. Naopak, není-li pro vedení sítě přes Váš pozemek žádný právní důvod, pak žádejte vlastníka sítě o přemístění vedení z důvodu narušení Vašeho vlastnického práva. 

Děkujeme za dotaz, Váš Realitní Ombudsman

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil